8:00 - 18:00
Telefon 8:00 - 20:00
Menu

Dovolená v pracovním právu



Od roku 2021 vešla v účinnost novela zákoníku práce, která zavádí spravedlivější vypočítávání dovolené. Podstatně se mění pravidla hry, takže každý zaměstnavatel i zaměstnanec by si na tuto novelu měl dát pozor. Spousta lidí dodnes počítá dovolenou starým způsobem. Zejména zaměstnanci, jejichž pracovní den není pokaždé stejně dlouhý, pracující na směny či jinak, budou rádi. Samotná výměra dovolené podle zákoníku práce zůstává stejně v týdnech, jako tomu bylo doposud. Bude se ale přepočítávat na jednotlivé hodiny. Změny se dotknou tedy hlavně zaměstnanců s nepravidelnou nebo nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Nebude se jim zkracovat dovolená v případech, kdy si vzali volno v dny, kdy měli pracovat méně. Pro zaměstnavatele je to navíc výhodné v tom ohledu, že si takto zaměstnanci nebudou moci přidávat na dovolené ve dny, kdy mají naopak pracovat více.

Co se nemění

Celkový rozsah dovolených zůstává stejný – vždy jsou to minimálně 4 týdny pro každého zaměstnance v soukromém sektoru, 5 týdnů dovolené ve veřejném sektoru a 8 týdnů dovolené pro zaměstnance ve školství. Nárok na dovolenou získá každý zaměstnanec, který odpracuje 52 týdnů pro zaměstnavatele, ať už v klasickém 40 hodinovém pracovním týdnu či v jinak dohodnutou pracovní dobu. Dávejte pozor, započítáváte vždy jen celé násobky týdenní pracovní doby!

Příklady pro znázornění

Pokud například zaměstnanec, který pracuje 40 hodinové směny a má 5 týdnů dovolené, odpracuje za kalendářní rok pro zaměstnavatele 2090 hodin, což je o 10 hodin více než činí 52násobek jeho týdenní pracovní doby, vzniká má okamžitě právo na dovolenou v délce 200 hodin (40×5).

Složitější příklad. Další zaměstnanec nastoupí do firmy 1. října. Dle smlouvy má také, po odpracování, nárok na 5 týdnů dovolené a má také 40 hodinový pracovní týden. Do konce roku zvládne 530 hodin, což je nějakých 13 celých násobků jeho týdenní pracovní doby. Délka jeho dovolené tedy bude činit 40/52 = 0,769, kdy 0,769×13 = 9,99 a potom 9,99 x 5 = 49,99, výsledek zaokrouhlíme na celé hodiny nahoru a vznikne mu tedy nárok na 50 hodin dovolené. K 10 hodinám nad celé násobky se zde přihlížet nebude.

Počítání dovolené není nijak složité, člověk si jen musí zachovat chladnou hlavu a zjistit všechny potřebné proměnné. Pro vypočítání dovolené tedy budete muset znát:

a) počet týdnů dovolené, které poskytuje zaměstnavatel v pracovní smlouvě

b) zda-li máte klasickou 40 hodinovou týdenní pracovní dobu či jinou

c) kolik jste odpracovali hodin za kalendářní rok.

Závěrem doporučení

Jakmile znáte vše potřebné, stačí využít náš vzorec výše a máte hotovo. Problematika dovolených se však netýká jenom samotného výpočtu, ale zejména i jejího čerpání. Spousta zaměstnanců řeší problémy s tím, že je zaměstnavatel nutí čerpat dovolenou nebo naopak, neumožňuje jim čerpat dovolenou z rozličných důvodů. Přesně proto je nutné, abyste znali nejen, na jaký počet pracovních hodin máte nárok, ale také kdy je můžete čerpat, za jakých podmínek a kdy například ne. Vždycky je dobré vyžádat si od zaměstnavatele počet odpracovaných hodin a pečlivě sledovat. Před každým podpisem smlouvy si navíc důkladně projděte ustanovení týkající se dovolené, abyste poté nebyli překvapeni. Spousta lidí totiž pracovní smlouvy nečte a jsou poté překvapeni. Nejste si ale ani tak jisti a potýkáte se s nějakým problémem? Kontaktujte nás přes formulář nebo na telefonní číslo a my Vám poradíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *