8:00 - 18:00
Telefon 8:00 - 20:00
Menu

Podíl na zisku

Nejčastěji se setkáme s podílem na zisku, vyjma dobrodružných her či příběhů s piráty, také u obchodních společností. Každý, kdo vlastní podíl na společnosti, má v něm vtělen také podíl na zisku společnosti, jistou percentuálně vyjádřitelnou částku z celku. Nejčastěji se u obchodní společnosti stanovuje celková výše, ze které poté bereme své podíly, řádnou či mimořádnou účetní uzávěrkou, která stanoví, jaký zisk se bude rozdělovat dle podílů.

Podíl na zisku ale také může být přiznán někomu, kdo nemá podíl ze společnosti. S tím se můžeme setkat například u akciových společností, kde můžeme najít akcionáře (držitele akcie), který sice nemá hlasovací práva a nijak se na chodu akciové společnosti nepodílí, má však podíl na zisku.

Rady a tipy:

Než investujete do obchodní společnosti, podívejte se na účetní uzávěrky posledních let. Zejména u začínajících společností je však třeba být extrémně opatrný, zisk se může dostavit až za několik let od investice.

Nejčastější chyby:

Podíl na zisku nevzniká automaticky, musí být odsouhlasen. Zároveň je podíl na zisku až to poslední, co zbyde, po zaplacení zaměstnanců, dluhů a dalších nároků. Podíl na zisku nikdy nemůže být upřednostněn před finančním zdravím společnosti.